”Megértettük, hogy a múlt létezik,

de a jövendő nem.” Teller Ede

KVANTUMMECHANIKA

jegyzet

dr. Apagyi Barnabás

egyetemi docens Elméleti Fizika Tanszék

ELŐSZÓ

Ez a jegyzet a Műegyetem mérnök-fizikus szakán tanuló diákoknak kíván segítséget nyújtani kvantummechanikai tanulmányaik megkezdéséhez. Önmagában e kis jegyzet nem elegendő a kvantummechanika tárgy eredményes műveléséhez; a hallgatók figyelmébe ajánlom elsősorban a két kiváló magyar nyelvű Kvantummechanika c. tankönyvet (”a Marx-ot” és a ”Nagy Károlyt”), valamint a Landau magyar fordítását. Ezenkívül különösképpen ajánlom a Fizikai Intézet könyvtárában fellelhető ”Schwablet”, és a több példányban rendelkezésre álló és így kikölcsönözhető angol nyelvű Kvantummechanika kézikönyveket.

Hálás köszönettel tartozom Frenkel Andor és Orosz László barátaimnak, akik a kéziratot végigolvasva számos építő jellegű kritikával, javaslattal éltek s így hozzájárultak a szöveg esetlegességeinek javításához, pontossabbá tételéhez.

Végül, irodalmi hivatkozásként álljon itt a felhasznált művek jegyzéke, amelyekből a mérnökfizikusok számára ötödfélévben heti 4+2-ben leadott anyag összeállt [szögletes zárójelben álló számok a jegyzet azon fejezeteire utalnak, ahol a felhasználás megtörtént]: Marx György: Kvantummechanika (Műszaki Kiadó, 1971) [1,2,3,4,5,7]; Nagy Károly: Kvantummechanika (Tankönyvkiadó, 1978) [8]; F. Schwable: Quantenmechanik (Springer-Lehrbuch, 1990) [4,7]; A.Z. Capri: Nonrelativistic Quantum Mechanics (Benjamin/Cummings, 1985) [4]; L.J. Schiff: Quantum Mechanics (McGraw-Hill, 1955) [6]; C.J. Joachain: Quantum Collision Theory (North-Holland, 1975) [6].

Budapest, 1996 április. Apagyi Barna