Megvalósítható-e a tudományos fantasztikus irodalomból oly jól ismert teleportáció? Léteznek-e rejtett paraméterek, amelyek magyarázzák a mérés során bekövetkező hullámfüggvény redukciót? Mit bizonyítanak a Bell-egyenlőtlenségek? Hogyan kapcsolódnak a magányosan vándorló felületi vízhullámok a kvantum inverz szóráselmélethez? Mik azok a szolitonok? Hol és mikor jelennek meg a geometriai fázisok? Mit nevezünk a bármionnak?

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre találja meg a választ az olvasó ebben a kis jegyzetben, amely a kvantummechanikának az alapkurzusból időhiány miatt kiszorult, vagy csak rövidebben tárgyalt néhány területét tartalmazza. A hat fejezet – méréselmélet, direkt szóráselmélet, inverz szóráselmélet, dinamikai szimmetriák, geometriai fázisfaktorok, tört statisztikák – nemcsak azokhoz szól, akik a kvantummechankika I-et már sikerrel elsajátították. A szerzők meggyőződése szerint e jegyzet elolvasása árán azok is bepillantást nyerhetnek a kvantummechanika ”működésébe”, akik némi klasszikus fizikai és alap matematikai ismeretekkel rendelkeznek.