A mikrovilágban uralkodó mozgástörvények feltárásával, a részecskeés hullámmozgás ekvivalenciájának bizonyításával a kvantummechanika kétségkívül századunk legjelentősebb szellemi alkotásának mondható. Miniatürizálás felé haladó korunkban a kvantummechanikai alkalmazások mindennapjaink részeseivé váltak. A modern anyagtudomány, az optoelektronika, a hírközlés, a közepes méretű, mezoszkópikus rendszerek fizikája, a nukleáris energiatermelés, a gyógyszertervezés, stb., nem lenne elképzelhető a kvantummechanika megszületése nélkül.

Azonban nemcsak hétköznapjainkba vonult be, világnézetünket is átformálta a kvantummechanika. Teller Ede így fogalmazza meg, gyermek számára is érthető módon, a kvantummechanika kvintesszenciáját: ”megértettük, hogy a múlt létezik, de a jövendő nem”. Ennek az állításnak a mélységeit, valmint a kvantummechanika alkalmazásainak szinte kimeríthetetlen voltát hivatott bemutatni ez a kis jegyzet, amely a Műegyetem mérnök-fizikus szakos hallagatói számára készült, de tudományegyetemi hallgatók, vagy a Műegyetem más karain tanuló diákok is egyaránt használhatják oktatási segédletként.

A nyolc fejezetbe és kétszáz oldalas terjedelembe sűrített anyag bevezetésként tárgyalja a kvantumelmélet megszületését kikényszerítő, a klasszikus fizika érvényességi körén kívül eső ismert problémákat, majd a Schrödinger-féle hullámegyenlettel és annak megoldásaival foglalkozik. Ezután a matematikai és fizikai alapok tárgyalására kerül sor, majd az egyes fizikai mennyiségeket reprezentáló operátorok sajátértékproblémáinak megoldása következik. A két fő alkalmazási terület: a kötött állapotok és a szórási állapotok témaköre alkotja a következő két fejezetet. A továbbiakban az elektromágneses tér jelenléte esetén adódó néhány jelenség bemutatására kerül sor, majd a relativisztikus kvantummechanika eredményeinek taglalásával és a reprezentációelmélet rövid tárgyalásával fejeződik be az anyag.